Pol.4.3
jest rozwiązanie
e-mail: my.gidravlika@yandex.ru
skype: france19822
Przykład 1
Obliczyć siłę parcia cieczy na walcowa, ścianę o przekroju poprzecznya BC pokazanym na rysunku l I.26. Długość ściańy w kierunku prostopadłya do płaszczyzny rysunku wynosi l. Rozważyć dwa przypadki: w plerwszym ciecz znajduje się po lewej stronie ściany, w drugi po prawej.
Przykład 2
Obliczyć składowe siły parcia na ścianę o przekroju BCDEF, pokazanya na rys. 11.28. Długość ściany w kierunku prostopadłya do rysunku wynosi L.
Przykład 3
Obliczyć składowe siły parcia na ścianę o pokazanym na rys. Il.30 przekroju BDEFC. Długość ściany w kierunku prostopadłym do płaszczyzny rysunku równa jest 1.
Przykład 4
Narysować wykresy składowej pozloaej i składowej pionowej parcia na ścianę dwukomorowego zbiornika, której przekrój ABGECD pokazuje rys. II .34.
Przykład 5
śćiana o przekroju OA 1 szerokości l, oddzlelająca dwa zbiorniki, może obracać się wokoł poziomej osi przechodzącej przez punkt O (rys. 11.39). W punkcie B przekroju ściany zaczepiona jest siła Q skierowana pionowo w dół. Ile wynosi ciężar objętośclowy cieczy wypełniającej zbiorniki, skoro rozpatrywana ściana utrzymuje się w takim położeniu, jakie pokazano na rysunku? (Ciężaru ściany nie uwzględniać w obllczenlach).
Przykład 6
Otwór o średnicy d wykonany w dnle zbiornika zamykany jest stożkiem o ciężarze G (rys. II.40). Zbiornik wypełniony jest cieczą do wysokości H, przy czym na zwierciadle cieczy spoczywa szczelny tłok o powierzchni F, obciążony siłą Q. Obliczyć silę N potrzebną do wyciągnięcia stożka z otworu. (W obliczeniach pominąć działanie ciśnienia atmosferycznego).
Przykład 7
W poziomej ścianie oddzielającej dwie komory zbiornika znajduje się okragły otwór o średnicy d. Otwór ten zamykany jest zaworem składającym się z kuli 1 z przymocowanego do niej sztywnym prętem walcowego pływaka o średnicy D (rys. II.43). Łączny ciężar kuli, pływaka i pręta wynosi G. Górna komora zbiornika napełniona jest cieczą do wysokości h, w komorze dolnej ciecz sprężona jest tłokiem. Obliczyć głębokość b zanurzenia pływaka, przy której zawór odsłoni otwór przesuwając się do góry.
Przykład 8
Otwór o średnicy d, wykonany w poziomej przegrodzie zbiornika, zamykany jest zaworem składającym się z dwóch półkul i połączonej z nimi sztywnym prętem kuli (rys. 11.44). Obliczyć siły pionowe działające na zawór.
Przykład 9
Przepływ cieczy z komory lewej zbiornika do prawej odbywać się może przewodem. ktorego wylot zaiayka zawór wykonany w kształcie stożka z wydrążoną w nim półkula (rs. II.45). Prawa kora napełniona jest cieczą, do wysokości H. Przy jakim napełnieniu t lewej komory zawór przesunie się do góry?
jest rozwiązanie
e-mail: my.gidravlika@yandex.ru
skype: france19822